טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
טיפים לתמ"א 38 בבניין שלכם | MSN נדל"ן
8287
rtl,page-template-default,page,page-id-8287,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626
 

טיפים לתמ"א 38 בבניין שלכם

זכרו את הכלל: לפני שאתם בוחרים להתקשר עם יזם לביצוע תמ"א 38 לבניין שלכם, קודם עליכם לבחון את הניסיון המקצועי שלו. תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית וכאשר מבצעים אותה יש זכויות בנייה נוספות. הדבר כמובן מותנה וכרוך בחיזוק המבנה כנגד רעידות אדמה. במסגרת כל פרויקט תמ"א, היזם למעשה משדרג את מערכות הבניין. השדרוג בא לידי ביטוי על ידי הוספת מעלית, חניות, הגדלת השטח של הדירות בבניין והוספת מרפסת לכל דירה.

 

למעשה ברגע שכל הדיירים מסכימים לתהליך התמ"א, היזם מקבל אליו את זכויות הבנייה החדשות והוא יכול להוסיף קומות נוספות בבניין ואז נוצרת כדאיות לעסקה – גם מצידו וגם מצד הדיירים. מה שכן, על מנת להבטיח את הצלחת הפרויקט, רצוי לתת את הדגש על מספר נושאים חשובים, אותם נזכיר במהלך המאמר.

 

התארגנות

 

כאשר מדובר על פרויקט תמ"א 38 לבניין מגורים, יש לבחור נציגות מתאימה שתייצג את כל הדיירים. כלומר יש לבחור גוף שייצג את הדיירים מול היזם, רשויות התכנון והגורמים המקצועיים. למעשה, תפקידה של אותה נציגות תהיה שמירת האינטרסים של כל הדיירים אך לא רק. הנציגות תדאג גם לתהליך תכנון ובנייה יעיל ככל האפשר.

 

עורך דין

 

את כל פרויקט התמ"א, מומלץ שילווה עורך דין מקצועי מטעם הדיירים עצמם. חשוב לבחור עורך דין המתמחה בתחום מקרקעין ובתמ"א בפרט. ההמלצה היא לפנות לעורך דין עוד לפני שמתקשרים ליזם לביצוע תמ"א. כך עורך הדין יוכל לייצג את הדיירים בתהליך משא ומתן עם היזם. מעבר לכך, גם כאשר יהיה צורך בניסוח ההסכם, עורך הדין ידאג שזה יהיה לטובת הדיירים וידאג שהם יקבלו את מלוא זכויותם וכמו כן הוא גם ילווה אותם מתחילת הפרויקט ועד סופו. שכן מדובר לא סתם על עסקת נדל"ן, אלא על עסקת תמ"א וסביר להניח שהדיירים אינם בקיאים בכל החוקים והתקנות הנוגעות לכך והם עשויים למצוא את עצמם כבולים ליזם למשך שנים ארוכות ללא אפשרות יציאה מההסכם.

 

ניסיון יזם

 

חשוב לבדוק האם היזם כבר ביצע פרויקטים של תמ"א בעבר, האם יש לו ניסיון בתחום הבנייה או ביזמות נדל"ן, האם מדובר על קבלן רשום וכו'. מומלץ גם לבקש לראות פרויקטים של תמ"א שהוא ביצע וכמו כן לדבר עם הדיירים המתגוררים באותם פרויקטים ולשמוע את חוות דעתם.

 

אנשי מקצוע שעובדים עם היזם

 

על הדיירים לוודא שהיזם מעסיק אדריכל ומהנדס בניין לתכנון הפרויקט. כמו כן, מומלץ לקחת מפקח בנייה מטעם הדיירים, שילווה את ביצוע הפרויקט מתחילתו ועד סופו. כמובן גם את אנשי המקצוע שעובדים עם היזם, מומלץ לבדוק ולראות שאכן הם מקצועיים ויש להם ניסיון.

 

ליווי בנקאי

 

על מנת לממן פרויקט תמ"א 38, יש להיעזר בליווי בנקאי. למעשה, הבנק שולט על הוצאות הפרויקט והוא הופך שותף לכל דבר. מבחינת דיירי הבניין מדובר על שקט נפשי, שכן הבנק בודק את זהות היזם, את תזרים המזומנים שלו ומעבר לכך – עצם העובדה שהבנק מסכים לתת מימון ליזם, הרי שרק הדבר הזה עשוי לחזק את החלטת הדיירים בבחירת היזם וכמו כן הדבר מסייע ליתרון גדול שכן יש ביטחון בבחירת אותו היזם.

 

 

נגישות