טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
עוסקים בנדל"ן? כל מה שאתם צריכים לדעת על ביטוח אחריות מקצועית | MSN נדל"ן
8394
rtl,page-template-default,page,page-id-8394,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626,elementor-page elementor-page-8394
 

עוסקים בנדל"ן? כל מה שאתם צריכים לדעת על ביטוח אחריות מקצועית לשמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע העוסק בתחומים רבים בתחום הנדל"ן. תחומים אלה יכולים להיות מגוונים ומוכרים לחלקנו כמו, הערכת שיווי נכס, שווי השטח, בדיקת היתרי בנייה, הכרת תכניות בנייה עתידיות (לא רק בשטח הבנייה, אלא גם בסביבת המקום) ועוד. למעשה, כאשר נעזרים בשמאי מקרקעין, מקבלים חוות דעת מקצועית לפני רכישת הנכס המבוקש.

 

הקשר בין ביטוח אחריות מקצועית לשמאי מקרקעין

 

למעשה, אם יש ברשותו של שמאי המקרקעין ביטוח מסוג ביטוח אחריות מקצועית, הוא יכול לדעת שהוא מוגן מפני תביעות. אם אתם עוסקים במקצוע, אתם בוודאי יודעים שכשמאי מקרקעין יש לכם אחריות כלפי הלקוחות שלכם ולאנשי הביטוח המציעים לכם ביטוח אחריות מקצועית, יש אחריות כלפיכם (כעוסקים בתחום המקרקעין). למעשה, אין לחסוך כלל בביטוח כזה. כשם שאנו מבטחים את הרכב שלנו מפני תאונות ואנו מקפידים לרכוש ביטוח חיים, כך גם עלינו לבטח את העסק שלנו. המטרה היא שהעסק שלנו המטפל בכל הנושא של מקרקעין ושמאות לא ייפגע חלילה מתביעות עתידיות.

 

להיות בטוחים ולא להיות חשופים לתביעות

 

למעשה, בשנת 1998 היה מקרה בו הוגשה תביעה גדולה בסך של כמה מיליונים נגד חברת שמאות מקרקעין גדולה בישראל. פרטי התביעה היו שנגרם נזק כלכלי לתובעת, בגלל חוות דעת שנכתבה לגבי הנכס. לפי חוות הדעת, הנכס הוערך בסכום כולל גבוה משמעותית מהשווי האמיתי שלו. מה שקרה בפועל הוא שהתובעת נתנה ללקוח הלוואה שהוא לא הצליח לעמוד בתנאיה. כאשר התובעת ביקשה לפרוע את חובות ההלוואה, הסתבר שהערכת השמאי הייתה שגויה. למעשה, מטרת התביעה הייתה לזכות בפער בין השווי המוערך של הנכס לבין השווי שלו בזמן אמת. כך במידה ויש פוליסת ביטוח אחריות מקצועית לשמאי המקרקעין, חברת הביטוח נושאת בהוצאות המשפט וגם בסכום שנפסק לתובעת. כל זאת כמובן בכפוף לתנאי הפוליסה.

 

שקט נפשי

 

מקצוע כמו שמאי מקרקעין נחשב דינאמי. על כן, ביטוח אחריות מקצועית יכול לתת את השקט לעבוד בראש שקט וכך שמאי המקרקעין יכול להימנע ממצבים כמו תביעות בגין רשלנות מקצועית, טעות שנעשתה בתום לב, ייעוץ שגוי ללקוח ועוד.

 

ממה מורכבת הצעה לביטוח אחריות מקצועית לשמאי מקרקעין?

 

לכל שמאי תותאם הצעה לביטוח, על פי צרכיו ואופי עבודתו. יש גם התייחסות לפרמטרים כמו, גודל המשרד של שמאי המקרקעין, מספר עובדים מועסקים, מספר תביעות בעבר, רמת הסיכון, היקף פעילות ועוד. הביטוח יגן על השמאי מפני תביעות במסגרת העבודה וכמו כן הוא יכסה הוצאות משפטיות במקרה של תביעה. בנוסף, שמאי מקרקעין יהיה זכאי לפיצוי, לייעוץ משפטי בזמן התביעה, לחוות דעת מומחים ועוד. יש לקרוא היטב את תנאי הפוליסה ולבדוק שאכן מכוסים כמו שצריך.

 

 

נגישות