טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
שלבי תהליך פינוי בינוי | MSN נדל"ן
7778
rtl,page-template-default,page,page-id-7778,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626
 

שלבי תהליך פינוי בינוי

 

תהליך פינוי בינוי הינו תהליך אשר במסגרתו, מחליטה המדינה להכריז על שטח מסויים כשטח "פינוי בינוי" וזאת על מנת לשפר את התשתיות ותנאי המגורים באיזור. לחילופין, התהליך יכול להתבצע על ידי קבלן, אשר מזהה הזדמנות להשקעה באיזור מסויים, ומציע לדיירים באיזור בו הוא מעוניין להשקיע להתחיל בתהליך פינוי בינוי. בתמורה, מקבלים הדיירים דירה חדשה מהקבלן, והוא מקבל זכויות בנייה נוספות מבלי שיצטרך לשלם על הקרקע. לפניכם כל מה שצריך לדעת על שלבי תהליך פינוי בינוי.

 

הכרזת "מתחם פינוי בינוי" או קבלת הצעה מקבלן

 

השלב הראשוני הוא הכרזה על "מתחם פינוי בינוי" מטעם המדינה, או לחילופין – קבלת הצעה מקבלן וחתימה עליה. כאשר מדובר בפעולה המתבצעת מטעם המדינה, יקבלו הדיירים הודעה על כך שהם מתגוררים באיזור שהוגדר כאיזור המיועד לפינוי בינוי. כאשר מדובר בהצעה מהקבלן, לרוב יפנה המשקיע אל הדיירים על מנת לשכנע אותם להתחיל בתהליך. חשוב להבין כי אחד מתנאי הסף לפרויקט פינוי בינוי, הינו הסכמה בכתב של לפחות 80 אחוז מבעלי הדירות. ללא הסכמה זו, לא ניתן להתחיל בתהליך. עם זאת, ישנם "תנאים מקילים" לעניין זה. בשנת 2006, נקבע בחוק כי דיירים אשר מסרבים לפרוייקט פינוי בינוי ללא סיבה מוצדקת, או באופן בלתי סביר ושאינו מתקבל על הדעת, ייאלצו לשאת בתוצאות לנזקים שייגרמו לדיירים האחרים בבניין כתוצאה מביטול ההליך או עיכובו.

 

ייעוץ תכנוני ומקצועי

 

השלב הבא של ההליך יהיה בחירת ייעוץ תכנוני ומקצועי. על אף שמדובר בהוצאה כספית, רצוי מאוד שלא להיכנס להליך פינוי בינוי מבלי לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע, וביניהם – עורכי דין, מהנדסים, אדריכלים, שמאים ועוד, וזאת בנוסף לאנשי המקצוע אותם מציע הקבלן. על הדיירים במתחם פינוי בינוי לבצע פעולה זו, על מנת שיוכלו להבטיח את העסקה, את התנאים שלהם ולוודא שלא ייפלו "בין הכיסאות" או שיתבצעו טעויות כלשהן בפרויקט ובבנייה.

 

בחירת גוף מייצג

 

בייחוד כאשר מדובר בהליך המתבצע מול קבלן, אין ספק שישנו צורך בבחירת גוף מייצג אחד שייצג את כלל הדיירים באיזור. הן עבור היזם והן עבור הדיירים, יהיה נוח יותר לבחור בגוף אחד שיוכל לדאוג לכל העניינים הללו. חשוב מאוד להבין כי התנהלות פרטנית של הקבלן מול כל בעל דירה, עשויה לקחת זמן רב ולגרור עיכובים מיותרים. בנוסף, כאשר הדיירים מתאגדים כ"גוף אחד", יש להם למעשה יותר כוח אל מול הקבלן או היזם, עניין שבסופו של דבר יקנה להם תנאים טובים יותר בעסקה.

 

בחירת היזם וחתימה על החוזים

 

בשלב זה, רצוי מאוד להיעזר בהמלצות, במידע מהאינטרנט ובכל דבר שיוכל לספק לכם אינפורמציה טובה על הקבלן אשר בו אתם מעוניינים לבחור לפרויקט. חשוב לבחון את יכולותיו הביצועיות של הקבלן, בהתאם לפרויקטים אחרים שביצע בעבר. לאחר הבחירה, ניתן יהיה לחתום על החוזים ולהתחיל בתהליך.

 

נגישות