טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
מיסוי מקרקעין ונדל"ן – כל מה שחשוב לדעת | MSN נדל"ן
7875
rtl,page-template-default,page,page-id-7875,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626
 

מיסוי מקרקעין ונדל"ן – כל מה שחשוב לדעת

חוק מיסוי מקרקעין נועד להסדיר את כל ענייני המס החלים על עסקאות רכישה וקנייה של מקרקעין במדינת ישראל. לפני שנתייחס לחוק ולהיבטיו נשאלת השאלה מהו מקרקעין ואף על שאלה זו נותן החוק מענה כאשר הוא מגדיר מקרקעין: מבנים, בתים ובניינים המחוברים לקרקע, שטחים חקלאיים, מבנים תעשייתיים ובעצם כל נכס אשר מחובר דרך קבע אל הקרקע במדינת ישראל.

 

חוק מיסוי מקרקעין מגדיר מספר מיסים המתחייבים על עסקאות מקרקעין, או כפי שהן מכונות בשוק החופשי עסקאות נדל"ן, בראשן המס הישיר מס שבח. מס זה מוטל על רווח הנובע ממכירת נכסי נדל"ן בישראל או ממכירת מניות באיגוד המקרקעין. מס זה מניב רווח יפה לקופה הציבורית בזכות  רוכשי הנכסים לצרכי השקעה המוכרים אותם בסכומים גבוהים יותר, ויוצרים פער המחויב בתשלום המס.

 

חשוב לציין כי כל תחום מיסוי המקרקעין המוגדר בחוק לרבות מס שבח נקבע על פי שיעורי מס משתנים המושפעים ממספר גורמים בניהם מועד הרכישה, ניכויים מסוימים החלים עליה, שיעורי מס היסטוריים וחישוב מס לינארי. מדובר במערכת חישובים מורכבת אשר אדם מן השורה לא ידע לתת עליה את הדעת ועל כן מחייב ליווי מקצועי של עורך דין מתחום המיסוי ו/או המקרקעין. חשוב לדעת כי הצהרות כוזבות (החוק אינו מכיר בתום לב) ותשלומי מס מופחתים מסכנים את המשקיע בקנסות גבוהים ואף בעונשים הקבועים בחוק על העלמת מס שהיא עבירה פלילית לכל דבר.

 

הקלות אפשריות במסגרת החוק

 

על מנת לעשות להבטיח את הידע הבסיסי והכלים הנדרשים ממי שבוחר לעסוק בתחום הנדל"ן כישות פרטית או כעסק נתייחס להקלות הניתנות בתנאים מסוימים במיסוי רכישה או מכירת דירה בישראל:

 

  • העברת זכויות במסגרת זוגיות – פטור ממס רכישה בעסקאות מכירת זכויות במקרקעין יינתנו למעביר זכויות על דירת מגורים לבן/ בת הזוג ללא תמורה. למען הסר ספק בן או בת זוג יכלול זוגות נשואים, ידועים בציבור ובני זוג בני אותו מין אשר באו בברית הזוגיות.

 

  • רכישת דירה יחידה לצורך מגורים אינה מחייבת בתשלום המס.

 

  • ציבורים וקהילות הזכאים להנחות במיסוי ועד לפטור מלא – אוכלוסיות שונות זכאיות להקלה במיסוי מקרקעין בניהן עולים חדשים, בני משפחות שכולות, נכים, משפחות המגדלות ילד/ה נכה, ניצולי שואה ונכי צה"ל. ההנחות ניתנות בשיעורים שונים ומשתנים בהתאם להוראת החוק ובכפוף להגשת בקשה בטופס המתאים ובצירוף כל המסמכים הרלוונטיים במועדם.

 

לא כל הרוכשים דירה שנייה ואפילו דירה לצרכי השקעה הם בבחינת בעלי הון ובמקרים רבים מדובר בהשקעה לצרכי קצבת פנסיה, להבטחת איכות מגורים עתידית או לצרכי ירושה. חוק מיסוי מקרקעין בזכות היותו כל כך מורכב ומביא בחשבון את כל סוגי העסקות מחייב ליווי מקצועי של עורך דין מומחה בעל ניסיון בתחום על מנת להבטיח הן את תשלום המיסים כחוק והן את מיצוי מירב ההקלות וההטבות העומדות לזכותכם.

 

נגישות