MSN נדל"ן | אודות ההשפעה של תכנית מחיר למשתכן על שוק הנדל"ן
8299
rtl,page-template-default,page,page-id-8299,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive,elementor-default
 

אודות ההשפעה של תכנית מחיר למשתכן על שוק הנדל"ן

לאחרונה החלה ההרשמה להגרלה נוספת בתוכנית המדוברת מחיר למשתכן. מהו גודלה של ההגרלה? אז ככה, לקראת סיומה המתקרב של שנת 2018, צפויים להצטרף קרוב ל-6000 משפחות לזוכים הקודמים ולקבל דירה במחיר מופחת. על רקע ההגרלה, מעניין לסקור את ההשפעה של התוכנית על שוק הנדל"ן.

 

הזוכים מרוויחים

 

תהיה מה שתהיה דעתכם על תוכנית מחיר למשתכן, אין ספק שמצבו של מי שזה באחת ההגרלות האחרונות טוב מאוד, אפשר לומר אפילו מצוין. אחרי הכל, הזוכים מקבלים דירה חדשה במחיר הנחשב לנמוך ב-20 עד 25 אחוזים ביחס למחיר השוק. הדירות מוצעות, יש לומר, במגוון רחב של יישובים, הן במרכז והן בפריפריה כאשר ישנה עדיפות לבני היישובים. אין ספק כי עבור אוכלוסיית הזכאים, מדובר בפתרון יוצא מן הכלל להגיע לדירה חדשה.

 

איזון לשוק הנדל"ן

 

נקודת זכות חשוב של התוכנית הינה בכך שהיא מציבה את הזוגות והמשפחות חסרי הדיור בעמדת עדיפות. נקודת המוצא היא שחשוב וראוי לאפשר לצעירים להגיע לדירה בהישג יד מבלי לערב את המשקיעים (שכבודם במקומם מונח). התוכנית שואפת, במקביל, להכניס יותר שפיות ואיזון למערכת. כאשר מכניסים לשוק עוד ועוד דירות במחירים נמוכים מהמקובל, יש בכך כדי להוסיף איזון לשוק הנדל"ן הרותח.

 

מחירים יורדים? תלוי את מי שואלים

 

מלבד מצבם של הזכאים שזכו (או צפויים לזכות) בהגרלות מחיר למשתכן, ראוי לבחון גם את תמונת המאקרו. במילים אחרות, ראוי לבדוק האם מחירי הדירות בכלל עולים, יורדים או נמצאים בסוג של קיפאון (ללא שינוי).

 

נכון למועד כתיבת הדברים, אי אפשר לומר כי התמונה היא חד משמעית. הודעה שפרסם משרד האוצר גורסת כי מחירי הדיור בארץ ממשיכים במגמת הירידה שבה הבחנו בחודשים האחרונים. יחד עם זאת, יש גורמים בענף הטוענים כי לא ניתן לדבר על מגמה כוללת וכי יש נתונים שמראים כי בחודשיים האחרונים מחירי הדירות דווקא עלו במעט.

 

אנו סבורים כי ישנה בעיתיות די גדולה בהתמכרות לפרסומי הלמ"ס והתייחסות למחירי הדיור כאל מחירי מניות בבורסה. שוק הנדל"ן הינו מורכב ורב גוני. מחיר של דירה נשען על מגוון פרמטרים והוא שונה לחלוטין ממחיר של מניה בבורסה. ההשפעות אינן יכולות להימדד באותה קלות שמכירים מנהלי השקעות שמקבלים נתונים וגרפיים מבוקר ועד ערב.

 

יותר עסקאות יד שניה

 

נקודה די מעניינת היא שבעוד יש פחות עסקאות בדירות חדשות, יש הרבה יותר עסקאות שכוללות דירות יד שניה. מכיוון שישנה עצירה מסוימת בהתחלות הבניה, יש בכך כדי להסביר לפחות חלק מעניין זה. עם זאת, אנשי נדל"ן מסבירים כי גורם שמאוד משפיע על השוק הוא הראיה של המשקיעים. בזכות תוכנית המחיר למשתכן, הרבה יותר עסקאות מבוצעות על ידי רוכשי דירות ראשונות והרבה פחות עסקאות מבוצעות על ידי משקיעים. כך, גם אם אין הרבה יותר עסקאות ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, הרבה יותר רוכשים הם אלה ששמים את מיטב כספם עבור דירת מגורים לשימוש עצמי. ככלל, זהו מצב בריא מאוד שעונה על צורך חברתי ופסיכולוגי.

 

אז האם ניתן לומר שמשקיעי הנדל"ן נעלמו לחלוטין? ממש, אבל ממש לא. דווקא בגלל הירידה במספר העסקאות של המשקיעים, הללו בודקים כל עסקה בשבע עיניים ועדיין מוצאים עסקאות טובות. והאם אנו צופים ירידה גדולה במחירי הדירות? התשובה שלילית. זאת, מכיוון שהגידול באוכלוסייה בארץ לא עומד להיעלם. אנשים זקוקים לדירות וזקוקים לנדל"ן. זו עדין השקעה סולידית ועדיין השקעה בעתיד של המשפחה. זה עדיף בהרבה על שכירת דירה – זה עד כדי כך פשוט.

 

 

נגישות