טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
מה צריך לדעת לפני רכישת דירה חדשה? 3 טיפים שיעשו סדר בבלאגן | MSN נדל"ן
8031
rtl,page-template-default,page,page-id-8031,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626
 

מה צריך לדעת לפני רכישת דירה חדשה? 3 טיפים שיעשו סדר בבלאגן

אין כמו להיכנס לדירה חדשה בה הכל מתוכנן מרמת המעטפת ועד ארונות המטבח. רכישת דירה היא פרויקט מורכב, במיוחד לאנשים שזו להם רכישה ראשונה. חשוב להבין היטב את ההליך הביורוקרטי, לשים דגש על המיומנות של הצוות המקצועי ועל סוג הבנייה, לוחות זמנים, הסכמים ועלויות. לפניכם 3 נושאים עיקריים שדורשים התייחסות בעת רכישת דירה מיזם.

 

הצד הרשמי – קבלת היתר בנייה


בענף הנדל"ן יש שני שלבים בתהליך המכירה: מכירת דירה חדשה לפני השגת היתר בנייה ומכירת דירה עם היתר בנייה. כלומר, קבלנים מוכרים דירות לעיתים "על הנייר" לפני שהם קיבלו היתר לבנייה. לרוב, בשלב זה תוכלו ליהנות ממחירים אטרקטיביים יותר של הדירות אך כמובן יש בכך ממד מסוים של סיכון. הרוכש מצורף לרכישת הקונים ומבטיח לעצמו מקום במידה וכאשר הפרויקט יקבל היתר בנייה.

בדקו מתי צפוי להתקבל היתר בנייה, מתי הוגשו התוכניות וקחו בחשבון שיש פרויקטים שלא מקבלים היתר בנייה או שקבלת ההיתר מתעכב ובזמן הזה אתם מבזבזים זמן ולעיתים כסף, כך שחשוב שתעשו את השיקול הנכון עבורכם.

אישור חשוב לאחר הבנייה וסיומה הוא טופס 4 הנקרא גם אישור אכלוס. טופס זה מעיד על כך שניתן כבר להיכנס לבניין והוא מתאים למגורים וכן חיבור לאספקת מים, חשמל וכדומה. לעיתים רוכשים דירה כבר אחרי שיש טופס 4 ולעיתים הרבה לפני וצריך להמתין שהטופס יתקבל על מנת להיכנס לדירה. בדקו היכן עומד הנושא של טופס 4 כדי שתדעו להתכונן לקראת המעבר וזכרו שכאשר רוכשים דירה אחרי קבלת טופס 4 אפשר מצד אחד להיכנס לדירה בהקדם ומצד שני, המחיר גבוה יותר מאשר "דירה על הנייר".

 

המוניטין – החברה מאחורי הפרויקט


חשוב מאוד להבין ממי רוכשים את הדירה, יזם או חברה יזמית והאם החברה היזמית היא גם החברה המבצעת ואם לא – מי הקבלן המבצע. בדקו את המוניטין של אותה חברה, האם יש פרויקטים שהיא בנתה ואוכלסו כבר – מדד להצלחה מבחינתכם ואילו פרויקטים היא מציעה לכם. חברה עם מוניטין שמעסיקה צוות מקצועי שנבחר בקפידה מהקבלן ועד מפקח הבנייה תוכל ללוות אתכם לאורך התהליך, כולל עדכונים מהשטח, בניית תמהיל תשלומים נוח ותוכלו להיות שקטים יותר לגבי איכות הבנייה והפיקוח על התהליך. חברה המספקת שיווק פרויקטים וגם ייעוץ משפטי תוכל להעניק לכם מכלול שירותים שקריטיים להצלחת תהליך מורכב כמו רכישת דירה. לאילו מבניכם הגרים באור המרכז ניתן להיעזר בלוח הנדל"ן של רחובות.

 

האסטרטגיה – מגורים או רכישה


החלטה חשובה שעליכם לקבל היא האם הדירה שבכוונתכם לרכוש מיועדת למגורים או שאתם מתייחסים אליה כאל נכס מניב להשקעה. מדוע זה חשוב? כי אם זו דירה למגורים בוודאי תרצו דירה שתתאים לצרכים שלכם הן מבחינת מיקום גיאוגרפי והן מבחינת גודל וחלוקה לחדרים. לעיתים משתלם לרכוש דירה להשקעה בפריפריה, באזורים מתפתחים ולהשכיר את הדירה על מנת ליהנות מסכום כסף קבוע שנכנס לאורך זמן ולהשתמש בכסף שנכנס לשכור דירה במקום בו אתם מעדיפים לגור בינתיים. לדוגמא, רכישת דירה באזור פופולארי בקרב סטודנטים יכולה להניב לכם הכנסה יציבה.

 

בנוסף כדאי לבדוק מה כולל המפרט הטכני של הדירה כולל מספר שקעים, מטבח קבלן, כמה שינויים ניתן לבצע בדירה ואילו מבלי ועם תוספת תשלום, מי יהיו הדיירים הפוטנציאליים, האם תהיה חברת ניהול שתנהל את הבניין ואיזו סביבת מגורים מחכה לכם – האם הדירה היא בבניין גבוה או נמוך, קרבה לבתי ספר וערוצי תחבורה ואיזה מסלול תשלומים עומד לרשותכם כדי שתוכלו לדאוג להשגת הלוואה / גיוס הון בהתאם.

 

 

נגישות