טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
מס רכישת דירה - כל מה שחשוב לדעת | MSN נדל"ן
7913
rtl,page-template-default,page,page-id-7913,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626
 

מס רכישת דירה – כל מה שחשוב לדעת

אנחנו מכירים טוב מאוד את עולם המסים, כי אנחנו משלמים עליהם כל הזמן. מס שבח, מס הכנסה, מע”מ. אבל מס רכישת דירה הוא מס שמתנהג אחרת מכל מה שאנחנו מכירים. בדרך כלל עסקה כוללת מס על הרווחים, לא על ההשקעה. אבל מס רכישה הוא יצא מן הכלל – הוא משולם כאשר אנחנו רוכשים נכס ולמעשה מבצעים השקעה כספית.

 

למה אנחנו משלמים מס רכישה?

 

מס הרכישה נועד כדי להשפיע על שוק הדירות להשקעה ועל המחירים בו. בועת הנדל”ן הישראלית הולכת ומתנפחת והמדינה מנסה ליצור מערכת של בלמים כדי לאפשר לאנשים הזדמנויות שוות ברכישת נכסים. לכן, מס הרכישה אינו זהה לכולם.

 

יש אנשים שזכאים לפטור ממס רכישה, כמו כן, מס הרכישה תלוי במספר הדירות שבבעלות הרוכש. כלומר, אם אתה רוכש את הדירה הראשונה שלך, תשלם מס שונה לחלוטין מאשר אדם שקונה דירה רביעית, גם אם תשלמו את אותו הסכום על הדירה. כך למעשה מס הרכישה משחק תפקיד בניסיון להקטנת הביקוש והגדלת ההיצע בשוק הדיור בישראל.

 

מי זוכה למס רכישה מופחת?

 

שיעורי מס רכישה מחולקים לשלוש מדרגות, בהתאם לשווי הדירה ולפרמטרים נוספים. יש קבוצות אוכלוסייה מסוימות שמקבלות הקלות מס או פטור מלא. במקרה של חילוף דירת מגורים ברכישת הזכות החילופית למשל, תינתן הקלה במס הרכישה. במקרה של פינוי בינוי, כלומר כאשר דייר מקבל דירת מגורים חלופית מהיזם במתחם הפינוי והבינוי או מחוץ למתחם, הדייר יקבל פטור מלא ממס הרכישה.

 

קבוצה נוספת שזוכה להקלת מס היא נכים. בקבוצת האוכלוסייה הזו, ההפחתה במס מחולקת לנכות רפואית, נכות עקב תאונת דרכים, נפגעי פעולות איבה, נכות על פי חוק נכי רדיפות הנאצים או המלחמה בנאצים ובני משפחות שכולות. גם עולים זוכים להפחתה במס הרכישה. עולה זכאי להקלה פעם אחת ברכישת דירת מגורים או פעם נוספת ברכישת בית עסק או קרקע פנויה.

 

יש מקרים נוספים שבהם זוכים למס רכישה מופחת. בתהליך רכישת הנכס, כדאי לכם לבדוק האם גם אתם זכאים להנחה כלשהי. מס הרכישה יכול להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים, וכל חצי אחוז של הנחה יכול להפוך לאלפי שקלים.

 

מדרגות מס רכישה

 

כנהוג בשיטת המיסוי, גם שיעורי מס הרכישה מדורגים במדרגות. כשמדובר ברכישת דירת מגורים ראשונה או יחידה, יש חמש מדרגות: עד המדרגה הראשונה שיעור המס הוא 0%; עד קצה המדרגה השנייה, 3.5%; המדרגה השלישית מחויבת ב-5%; הרביעית מחויבת ב-8% והחמישית ב-10%. חשוב לציין שהמדרגות נכונות לשנת 2017, ומתעדכנות תדיר בהתאם למדיניות משרד האוצר.

 

המדרגה הראשונה תקפה לגבי דירה ששוויה עד 1,623,320 שקל, כלומר, רוכשי דירה עד סכום זה פטורים ממס רכישה. המדרגה השנייה עומדת על 1,623,321 שקל עד 1,925,460 שקל. המדרגה השלישית היא 1,925,461 שקל עד 4,967,445 שקל. הרביעית 4,967,446 שקל עד 16,558,150 שקל והחמישית, מעל סכום זה.

 

כשרוכשים דירה להשקעה, מס הרכישה הוא פקטור משמעותי שכדאי להתייחס אליו. כשאנחנו בוחרים את הדירה אנחנו מתייחסים למיקום הגיאוגרפי ולפוטנציאל התשואה, לרמת איכות החיים ולדיירים הפוטנציאליים שלנו וגם לתקציב שלנו ואיזו דירה ביכולתנו לרכוש. אחד האזורים היעילים ביותר בהקשר זה הוא הקריות. דירות להשקעה בקריות עדיין נמצאות בתקרת שווי נמוכה יחסית, מה שמוביל למס רכישה נמוך. זה בדיוק הזמן לקנות דירות להשקעה בקריות, או במקומות אחרים בפריפריה.

 

נגישות