טלפון ליצירת קשר: 072-2284000
נכסי נדל"ן: כך תבדקו כמו שצריך... | MSN נדל"ן
8040
rtl,page-template-default,page,page-id-8040,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.6,elementor-default,elementor-kit-8626
 

נכסי נדל"ן: כך תבדקו כמו שצריך…

עסקאות נדל"ן בישראל נחשבות לעסקאות מורכבות ורגישות אשר במהלכן עוברים כספים רבים מהרוכש אל  המוכר ומשום כך, יש להתייחס לכל צעד בדרך בקפדנות יתרה ולבצע בדיקות מקיפות על כל נכס שמיועד למכירה, המוכרים וכו'.

 

הדבר נחוץ במיוחד כאשר מתעוררים בדרך סימנים מחשידים בצורה זו או אחרת, היות ובמקרים רבים מדובר על נכסים שניתן לזהותם ואת בעליהם הרי שמומלץ להשקיע בכך את המאמצים המתבקשים בכדי לוודא את הנדרש ולא להשאיר קצוות פתוחים שבהמשך עלולים להיות יקרים מאוד. כך למשל לעיתים, מתעורר חשד בקשר לטיב הנכס ולזהות המוכר – ישנם מצבים בהם יש מספר בעלים לנכס ואחד מהם מנסה למכור אותו ללא ידיעת האחרים וללא הסכמתם המפורשת. בדיקות נדרשות אחרות נוגעות לעניין שעבודים קיימים או חובות לגביו וכיוצא בזה. הרוכש חייב לרכוש נכס "נקי" מכל שעבוד, חובות או מחלוקות שותפים כאלו ואחרות ולדעת שהמוכר הוא אמנם  הבעלים שלו.

 

בדיקת אמיתות נכסי נדלן

 

במקרים אלו ואחרים נוספים, ניתן כיום להיעזר בשירותיהם של חוקרים מקצועיים המתמחים בחקירות נדל"ן ונכסים טרם כניסה לעסקה וחתימה על כל מסמך הקשור בה. לחוקר הפרטי יש מגוון דרכים לבדיקת נכסים ולאיתור פרטים על אובייקטים שונים והוא יכול לנצלו לשם השגת המידע ומסירת דו"ח למזמין החקירה. הזמנת המידע מהחוקר וכל התהליך ייעשו בדיסקרטיות רבה כיאה למקרים כאלו.

 

החוקר הפרטי יכול לבדוק את פרטי הנכס בטאבו, במנהל מקרקעי ישראל, בחברה המשכנת או  אצל כל גורם, חברה או מוסד מוסמך בו הוא נרשם. הבדיקה נועדה לוודא שאכן הבעלות עליו היא של המוכר ואכן תואמת לתעודת הזהות שלו. הצלבת מידע זו  היא הכרחית וחיונית ותנאי ראשון להתדיינות. קיימים מקרים בהם הצטיידו אנשים בתעודות זהות מזויפות לצרכים שונים ביניהם להונאות נדל"ן וחוקר פרטי מיומן יכול לעלות על זיופים כאלו בקלות בעזרת האמצעים הקיימים ברשותו. במידה והחשד הוסר אז הנתונים יכולים לספק את המוכרים.

 

במקרים אחרים בהם עדיין קיים החשד, יכול החוקר לבצע מעקבים ותצפיות אחר המוכר כדי לקבל מידע נוסף שעלול להסיר חשדות או לחילופין "להפלילו" – מעקבים יכולים להיות באמצעות אדם אחד או צוות ובאמצעות  מכוניות וכלי רכב אחרים. החוקרים ישתמשו במצלמות, מכשירי ציתות ומשקפות וייעזרו בתחפושות ובאמצעי לבוש אחרים כדי להסתיר זהותם.

 

בדיקת מצב הנכס ושוויו

 

בדיקות מסוג אחר חייבות להתבצע על  מצבו של הנכס –

  • האם הוא נכס שנבנה בצורה חוקית?
  • האם אין חריגות בניה או צווי הריסה לגביו?
  • האם הוא איננו מבנה מסוכן לציבור?
  • האם יש סכסוך שכנים לגביו שמתנהל בבתי משפט?

 

בדיקות אלו ואחרות יבצע החוקר ברשויות המקומיות ובוועדות לתכנון הבנייה האזוריות וכו'. בדיקות אחרות הן לגבי שווי הנכס כך לדוגמא ישנם מקרים, בהם יצהירו המוכרים כי לנכס יש אחוזי בנייה בעוד שהדבר איננו נכון או שקיים תהליך שלא הבשיל לכדי החלטה.

 

רוכש יכול לשלם מחירים מופקעים מאוד על נכס בישראל בגלל הונאות נדל"ן ולאחר חתימה על העסקה והתשלום, במקרים רבים, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשיב את הגלגל אחורה…

 

 

נגישות